شرط تعهد به دریافت (take or pay)

شرط تعهد به دریافت، یکی از عناصر حیاتی قراردادهای بلندمدت فروش و عرضه در حوزه انرژی و به طور خاص در قراردادهای فروش و انتقال گاز است. فلسفه و مبنای پیش بینی و درج شرط تعهد به دریافت به طور مشخص، متمرکز بر اهمیت و ضرورت تضمین سطح حداقلی درآمد فروشنده، به علاوه بازگشت سرمایه وی و همچنین پوشش هزینه های هنگفت ناشی از اجرای پروژه های بالادستی است که تا مرحله آماده سازی گاز برای انتقال به خریدار متقبل شده است.

علیرغم اینکه در قراردادهای فروش و انتقال گاز به طور گسترده و متداول از روش شرط تعهد به دریافت استفاده میشود، اعتبار و قابلیت اجرای این شرط به نحو دقیق و کامل در نظامهای حقوقی مختلف مشخص نشده و مورد مناقشه قرار گرفته است. یکی از مباحث قابل طرح درباره شرط تعهد به دریافت این است که برخی نظامهای حقوقی از آن به عنوان شرط مجازات یاد کرده و از این رو آن را نامعتبر و غیرقابل اجرا تلقی میکنند.

در نقطه مقابل، پاره ای دیگر، این شرط را به مثابه نوعی خسارت مقطوع انگاشته و آن را کاملاً معتبر و لازمالاجرا میدانند. این مقاله میکوشد پارهای از ابهامات ماهیت حقوقی و اعتبار شرط تعهد به دریافت را با نگاهی ویژه به رویکرد نظام حقوقی انگلیس و ایران در اینباره بررسی کند.

برای مشاهده لینک کامل مقاله فوق، روی دکمه روبرو کلیک کنید

عضویت در خبرنامه

* ما هم اسپم دوست نداریم! فقط اخبار مهم رو می‌فرستیم

تماس با ما

  • زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، نرسیده به پالادیوم، پلاک 100 طبقه سوم واحد 301

    شعبه زعفرانیه (مرکزی)

  • 22052793-22052776-22052798

    شماره تماس

© کپی رایت - تمامی حقوق مادی و معنوی این سامانه برای بنیاد حقوق ایرانیان محفوظ است